SKRYTÁ BOHYŇA
Pri hľadaní odkazu na labyrint mi vyskočilo meno AMUNET.
· Amunet bola ženským aspektom abstraktného konceptu vzduchu a neviditeľnosti a aspektom Hathor. Toto božstvo bolo bez pohlavia, ale rozdelené medzi Amunet a Amona pre ženské a mužské aspekty. Boli to dva aspekty prvotného konceptu vzduchu a neviditeľnosti v Ogdoadskej kozmogónii. To zahŕňalo osem božstiev uctievaných ako páry v Hermopolise v období Stará ríša.
· Amunet — bohyňa v starovekom Egypte, ženská partnerka boha Amona. Vystupovala ako členka Osmora, skupiny egyptských prabožstiev, ktoré stáli na prapočiatku sveta.
· Často stotožňovaná s bohyňami Mut, Eset, Hathor či Neit.
· Tak ako všetky bohyne v Ogdoade, aj Amunet bola zobrazená ako egyptská kobra had. Alebo ako žena s haďou hlavou.
· Keďže bola Amunet naďalej identifikovaná ako bohyňa vzduchu, niekedy bola zobrazovaná ako okrídlená bohyňa alebo ako žena s jastrabom alebo pštrosím perom na hlave.
· Je tiež zobrazená s jedným z hieroglyfov pre pojem „Západ“ na hlave, na ktorej spočíva jastrabie alebo pštrosie pero. Jej meno znamená „Ona Západu“, keďže je považovaná za zosobnenie smeru Západ.
· Odkazy na západ sa týkajú aj miesta, kde mŕtvi vstupujú do podsvetia, čo sa týka jej úlohy pohrebnej bohyne. Alternatívne mená Amentet alebo Imentit sa niekedy používali na označenie jej úlohy v podsvetí, kde bohyňa vítala čerstvo zosnulých.
· Bola spájaná s akáciou.
· Amunet bola považovaná za matku stvorenia a za vlastníka stromu, z ktorého sa vynoril a vrátil všetok život, stromu života, akácie, o ktorej sa hovorí, že sa nachádza na okraji púšte na západe Egypta v Heliopolis. Jeho sila, odolnosť, liečivé vlastnosti a jedlá spôsobili, že akácia bola považovaná za strom života.
· Amunet neskôr premenovaná ako Amunova manželka Mut, zachovala si svoje vlastné individuálne vlastnosti.
· Hoci Amunet naďalej predstavovala vzduch a neviditeľné. Hovorilo sa, že sa spojila s Iah, mesiacom, a bola zobrazená v spojení s Mesiacom na hrobkách, rakvách a sarkofágoch.
· Ó Amon a Amunet! Vy dvojica bohov, ktorí ste sa k bohom pripojili svojim tieňom.
· Amunet znamená "skrytá žena", ako ženská forma Amona. V egyptskej mytológii bola prvotnou bohyňou, členkou Ogdoad a manželkou Amona, typicky zobrazovaná ako žena v červenej korune, ktorá drží palicu z papyrusu. V dvanástej dynastii (okolo 1991 pred Kr. - okolo 1803 pred Kr.) bola vymenená ako Amunova manželka Mut a väčšinou bola uctievaná v Tébach, kde ju považovali za ochrankyňu faraóna. Zohrala tiež úlohu v kulte Amun v Karnaku a v kráľovských obradoch, ako je Sed Festival.
· Nakoniec sa zosynchronizovala s Nut.
· Amon bol úzko spojený so slnkom a vzduchom, čo symbolizovalo životodarné sily. Často bol zobrazovaný s dvoma zvislými chocholmi a občas bol predstavovaný ako baran. Jeho prívlastky, ako napríklad „Otec bohov“, „Tvorca ľudí“ a „Pán pravdy“, zdôrazňujú jeho vážené postavenie v egyptskom panteóne.
· Amunet Skrytá bohyňa
Amunet, hláskovaná tiež ako Amaunet, Amenet alebo Amonet, čo znamená „Skrytá (f.)“, bola prvotnou bohyňou v starovekom egyptskom náboženstve. Podobne ako Amun predstavovala neviditeľné a tajomné. Jej hlavné centrum uctievania bolo v Tébach, ktoré trvalo cez Ptolemaiovské kráľovstvo až do roku 30 pred Kristom.
· Amunet je často zobrazovaný ako postava tajomstva a božskej mágie, ktorá stelesňuje silné aspekty ženskej energie. Ako prvotné božstvo bol Amunet uctievaný ako reprezentácia prázdnoty chaosu, ktorá existovala mimo hraníc videného sveta.
· Význam Amon a Amunet
Amon a Amunet, ako ústredné postavy starovekého egyptského náboženstva, predstavujú dualitu viditeľných a neviditeľných síl vesmíru. Ich uctievanie a uctievanie odrážajú hlboko zakorenenú vieru Egypťanov v silu neviditeľného a tajomného.
· Amun, ako vzduch, ktorý dýchame, a slnko, ktoré dáva život.
· Amunet, ako skryté aspekty reality, spolu stelesňujú rovnováhu a harmóniu uctievanú v egyptskom myslení.
· Ich odkaz naďalej fascinuje a inšpiruje tým, že ponúka pohľad do zložitosti staroegyptskej mytológie a náboženstva. Príbehy Amun a Amunet nielen obohacujú naše chápanie minulosti, ale pripomínajú nám aj nadčasové intrigy neviditeľných síl, ktoré formujú náš svet.